07.03.2022

Sapro kadınların gücüyle sektör lideri

Türkiye’nin ıslak mendil ihracatında lider markası olan Sapro, makine operatöründen hat liderine kadar çok farklı ve zorlu alanlarda görev yapan kadın çalışanlarıyla sektöründe fark yaratıyor. Grup şirketleriyle birlikte 800 kişinin istihdam edildiği Sapro’da, kadın çalışan oranı % 45’e ulaşırken beyaz yakalı ofis çalışanlarının % 55’i de kadınlardan oluşuyor. Bulgaristan’daki üretim tesislerini de devreye alarak yeni bir istihdam alanı daha yaratan şirket, kadın istihdamına verdiği önemle dikkat çekiyor.

Türkiye’nin ıslak mendil üretiminde ilk sırada yer alan Sapro, çalışanlarına yönelik özel eğitimler başlatarak, çalışanlarının kariyer hedeflerini gerçekleştirmelerine destek veriyor.

Kadın istihdam oranının Sapro ve grup şirketleri ile birlikte 800 çalışan arasında % 45 civarında olduğunu vurgulayan Sapro İK Direktörü Nilgün Zincirkıran, üretim tesislerinde özellikle tüm bölümlere kadın atamalarını arttırdıklarını kaydetti. 2022 yılında üretim bölümünde çalışan iki kadın çalışanın operatör olarak terfi ettiğini ve Sapro’nun grup şirketlerden Lotus’ta da kadın makine operatör adaylarının yetiştirilmek üzere istihdam edildiğini altını çizdi. Zincirkıran, genel olarak “erkek işi” olarak değerlendirilen makine operatörlüğü pozisyonunda, grup firmaları bünyesinde şu an 15 kadın çalışanları olduğunu vurguladı. Zincirkıran, beyaz yakalı ofis çalışanlarından % 55’inin de kadın olduğunun altını çizdi.

Paketleme personeli olarak işe alınan birçok kadın çalışanın özel eğitimlerle farklı pozisyonlarda meslek sahibi olduğunu kaydeden Zincirkıran, Sapro olarak özel eğitimler başlattıklarını belirtti. Nilgün Zincirkıran şöyle devam etti: “Sapro olarak yeni bir proje başlattık. Özel bir eğitimci ekip oluşturduk. Çalışanlarımıza her gün iş başında teknik ve kalite konularında özel eğitimler veriyoruz. Bu eğitimleri alan kadın çalışanlarımızdan başarılı olanları ayrıca takip edip önlerini açıyoruz. Biz inanıyor ve destekliyoruz, onlar da kendi güçlerine inanıyor, emek veriyor ve başarıyorlar. Birlikte de bunun gururunu paylaşıyoruz.”

Nilgün Zincirkıran, “2022 yılı stratejimizde şirketimizin kuruluşundan itibaren benimsediği gibi kadınların sosyal ve ekonomik varoluşlarına katkı sağlamayı, kariyer hedeflerine destek olarak şirketimizde kadın istihdamının varoluşunu desteklemeyi sürdüreceğiz. Ocak 2021’de faaliyete aldığımız Bulgaristan tesislerimizde de istihdamı arttıracağız” dedi.

Sizi Arayalım

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.