Surdurulebilirlik Tagline Min

Sapro'da Sürdürülebilirlik

Sapro sürdürülebilirlik stratejisini iş stratejisine entegre ederek ekonomik değerlerin yanı sıra sosyal ve çevresel değerler üretmeyi hedeflemektedir.

Sürdürülebilirlik kavramının üç ana başlığı olan çevresel, toplumsal ve ekonomik sürdürülebilirlik konularında sürekli olarak adımlar atmaya devam ediyoruz.

Surdurulebilir Ekonomi Icon

Sürdürülebilir Ekonomi

Yeni Nesil Viskon Kumaş: Newipe

Daha fazla bilgi

Surdurulebilir Cevre Icon

Sürdürülebilir Çevre

Plastik Azaltımı

Daha fazla bilgi

Surdurulebilir Toplum Icon

Sürdürülebilir Toplum

Turmepa İşbirliği

Daha fazla bilgi

1. Sürdürülebilir Ekonomi

Araştırma ve Geliştirme ekibimizin hedefi, tüketici ihtiyaçlarına birebir cevap veren çevre dostu yenilikçi ürünler geliştirerek sürdürülebilir iş stratejimize katkı sağlamaktır. Bu yüzden; tüketici beklentilerini ve içeriklerimizin kaynaklarını yakından inceliyor ve üretim yöntemlerimizi iyileştirecek aksiyonlar üzerinde çalışıyoruz.

Ürün içeriklerimizde kullanılan bileşenler tamamen organik maddelere ayrıştığında, dünyanın doğal döngüleri tarafından, herhangi bir zarar vermeden, geri dönüşebilirler. Bu amaçla doğal içerikli kumaş, solüsyon ve ambalaj seçeneklerini geliştiriyor ve %100’ünü doğada çözünebilir bileşenler yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Surdurulebilir Ekonomi

Surdurulebilir Cevre

2. Sürdürülebilir Çevre

Sapro olarak tedarik ettiğimiz orman ürünlerinin kontrollü endüstriyel ormanlardan gelmesini sağlayarak ormansızlaşmaya karşı destek oluyoruz. Hammaddelerimiz olan nonwovenlar, palm yağı içeren kimyasallar ve oluklu mukavvalarda FSC®, PEFC ve RSPO sertifikalarına sahip ham maddeler kullanarak ıslak mendillerimizi üretiyoruz.

AB Komisyonu'nun uyguladığı yönetmeliklere uygun olarak plastik içeren ürünlerimizi 2030 yılına kadar yeniden kullanılabilir veya uygun maliyetli bir şekilde geri dönüştürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Plastik ambalajlarımızı OPRL yönergelerine, How2Recycle, Avrupa Parlamentosu ve ambalaj atıkları hakkındaki ASTM International ve SUP Direktifine göre tasarlıyoruz.

Atık yönetimi, atıksu yönetimi, karbondioksit gazı emisyonlarımızın düşürülmesi ve enerji yönetimi konularında sürekli adımlar atarak daha sürdürülebilir bir çevre için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

3. Sürdürülebilir Toplum

Sürdürülebilirlik stratejimizin bir parçası olarak İnsan Kaynakları vizyonumuz; tüm çalışanlarımıza çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışı çerçevesinde, yenilikçi ve modern bir çalışma ortamı sunmaktır. Çalışma kültürümüzün odağına çalışanlar arasında aktif iletişimi koyarak eşitlikçi ve özgür bir çalışma hayatını destekliyoruz. 

Saproda sosyal yaşam kapsamındaki politika ve prosedürlerimiz

Fırsat Eşitliği: Dil, din, cinsiyet, siyasi görüş, ideolojiler dahil hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit işe eşit ücret politikası uygulanır.

Kariyer Yönetimi: Tüm çalışanlarımızın performansları Performans Yönetim Programları ile değerlendirilerek gelişimlerine katkıda bulunmak için fırsatlar sunulur.

Sosyal Uygunluk: Çeşitli iletişim platformlarımız ile çalışanlarımızın görüş ve önerilerine sürekli açık olup, gelen öneriler sosyal hayatımıza yeni etkinliklerin katılmasını sağlamaktadır.

Sosyal Yasam 1

Sosyal Yasam 2

Sosyal Yasam 3

Sürdürülebilirlik faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve son sürdürülebilirlik faaliyet raporumuza ulaşmak için sustainability@sapro.com.tr adresi üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.